3 października na parterze naszej szkoły oraz w przedszkolu na ścianch pojawiły się czarne niewilkie pudełeczka. Takie jak na zdjęciu poniżej.

radtrak3 01

Są to detektory radonu. Radon to jedyny gazowy pierwiastek promieniotwórczy występujący w środowisku w sposób naturalny. Powstaje z uranu i jest składnikiem skorupy ziemskiej. Jako bezbarwny i bezwonny gaz potrafi być niezauważony. Jest on 8 razy cięższy od średniej gęstości powietrza, co wpływa na jego tendencję do gromadzenia się w najniższych punktach. W środowisku naturalnym jego największe stężenie notuje się w kopalniach i jaskiniach, a w budynkach w piwnicach.

Czemu takie czujniki zostały zainstalowane u nas?

Nie wiąze się to z większym zagrożeniem występującym w placówce, po prostu trwają ogólnopolskie badania stężenia radonu, a my zostaliśmy wskazani jako jedno z wielu miejsc gdzie takie czujniki zostały zainstalowane.

W żaden sposób nie jest to związane z rozmieszczaniem punktów dystrybucji jodku potasu. (jodu). Jod w tabletkach to nie tylko środek leczniczy, ale także prewencyjny. Ponieważ blokuje wchłanianie radioaktywnego izotopu jodu-131, który jest częścią skażenia radioaktywnego, stosuje się go zapobiegawczo, by chronić tarczycę. Tabletki z jodem rozsyłane są po całej Polsce na wypadek ewentualnej katastrofy związanej z wojną w Ukrainie. W żadnym wypadku nie należy jednak przyjmować go „na wszelki wypadek”, gdyż grozi to poważnymi powikłaniami! 

Poniżej umieściłem list wyjasniający cel badania poziomu radonu.

Radon 1

Radon 2